موسسه بین المللی مطالعات راهبردی معماری ایران ( ققنوس )  ، یک موسسه مطالعاتی آموزشی است که با هدف   اعتلا و صادرات معماری ایرانی وهمچنین ایجاد راهکار هایی برای ارتباط فرهنگی -اموزشی میان کشور های منطقه و جهان ایجاد شده است؛ این موسسه که با شماره ثبت 32194 در اداره شرکت ها وموسسات غیر تجاری به ثبت رسیده است ، با تشکیل کارگروه های مجزا در راستای فرهنگ سازی در حیطه معماری ایران و فضای مبتنی بر ان ، سعی دارد تا روشی نو و فضایی متناسب را برای فعالیت در عرصه معماری به دور از هر گونه مشکلات غیر معمول و حاشیه ای را در ایران ایجاد نماید.

این کارگروه ها هر کدام با دقت و با در نظر گرفتن نیاز های جامعه معماری ایران ایجاد شده اند.

–  کارگروه فضا وجنسیت

بحث فضا و جنسیت و رابطه متفابل ان همواره در همه کشور های جهان مطرح بوده است و تجربیات موجود در این زمینه ثابت کرده است که شهرسازی،معماری و جامعه شناسی به حق رایطه ای مستقیم و حائز اهمیت دارند، لذا موسسه مطالعات راهبردی معماری ایران ( ققنوس ) ، با تشکیل این کارگروه و در پی ان ایجاد گروه های پژوهشی در این زمنیه سعی دارد تا بتواند با پرداختن به ابعاد گوناگون این مسئله و در اختیار گذاشتن ان به دست اقشار عمومی جامعه بتواند به نتایج عملی و مفیدی در این زمنیه برسد ؛ تا قدمی دیگر باشد برای پیشرفت جامعه ایران اسلامی

–  کارگروه معماری ایرانی- اسلامی

کشور ایران در طول تاریخ جهان همواره جزو متمدن ترین سرزمین های جهان بوده است ، این کشور با تمدن بیش از 7000 سال ، معماری ای غنی و فوق العاده را از قبیل سبک ها ، تکنیک ها و شیوه هایی متفاوت برای جهان امروز به میراث گذاشته است  ، این معماری بعد از پایان دوره باستانی در ایران و فرایر شدن دین اسلام در جهان ، نیز همه اصول خود را با تمام غنایش در اختیار اسلام و کشور های تابع ان گذاشت تا معماری ای بدیع و زیبا به وجود بیاید ، معماری ای که از شرق تا غرب جهان را با اصول و تکنیک هایی خارق العاده فراگرفت و به معماری بسیاری از  کشور ها غنا بخشید ، از این رو موسسه مطالعات راهبردی معماری ایران ( ققنوس ) ، بر خود واجب دید تا با پرداختن به معماری ایرانی –اسلامی ، با همکاری ارگان های خصوصی و دولتی  به ایجاد راهکار هایی برای گسترش این معماری در کشور ایران و دور ان به کشور های جهان بپردازد.

این پروسه طی برنامه زمانبدی شده ای مدون و اصولی در طول 5 سال انجام خواهد گرفت.

–  کارگروه گسترش اصول ، تکنیک ها و سبک های نوین معماری

این کارگروه با هدف ایجاد بستری برای استفاده از اصول ، تکنیک ها و سبک های نوین معماری  جهانی در جامعه معماری ایران ، ایجاد شد و سعی دارد تا با استفاده از پتانسیل های موجود ، در جهت به روز سازی هرچه بیشتر جامعه معماری در کشور ایران تلاش نماید.

این کارگروه ، با کمک و مشاوره های بزرگان معماری در ایران و خارج از ایران هدایت شده و توسط گروه پژوهشی موسسه مطالعات راهبردی معماری ایران ( ققنوس ) ، گسترش یافته و به همراه برنامه های اموزشی ای که طی زمانبندی  ای مشخص تشکیل خواهند شد به عرصه عمل میرسد.

– کارگروه گسترش معماری پایدار و اصول مرتبط با ان

جهان امروز به شدت نیازمند معماری ای مطابق اصول انسانی است که بتواند نیاز های مردم را با فراهم اوردن شرایطی برای زندگی ای متناسب با اصول انسانی و احترام متقابل به طبیعت و پیرامون انسان ، براورده سازد.

ایران عزیز که پیش از این معماری ای پایدار منحصر به خود داشت و دارد ، نیز نیازمند ان است تا بتواند از اصول جدید و جهانی معماری پایدار که سرفصل هایی چون معماری سبز ، معماری بیونیک ، معماری اکوتک و. را شامل میشود استفاده نماید و به به روز سازی معماری خود از این جهت بپردازد.

موسسه مطالعات راهبردی معماری ایران (ققنوس )  در پی ان است تا با عملی سازی تئوری های  مبانی معماری پایدار با اصول جدید ، تلاشی در جهت ارتقاء و اعتلای معماری و جامعه معماری ایران بنماید.

– گروه بین المللی معماری ایران

این گروه که با هدف ایجاد بستری برای تعامل بیشتر میان دانشجویان و حرفه مندان ایرانی  در زمینه معماری به طور آزمایشی از 1 سال اخیر شروع به کار کرد ، در پی ان است تا بتواند از همه پتانسیل های موجود در شخصیت ها ، شرکت ها و همه افراد حقوقی و حقیقی در زمنیه معماری در همه جهان استفاده نماید و علاوه بر فراهم اوردن شرایط همکاری ایرانیان خارج از کشور ، تلاش میکند شرایطی را نیر برای  ورود انها به چرخه پیشرفت معماری ایران و ارتقاء و اعتلای ان فراهم اورد.

قابل ذکر است که با استفاده از پتانسیل های این گروه و برنامه های پیشبینی شده برای ان میتوان بستر اموزشی معماری ایران را به کمک ارگان های دولتی وخصوص متحول ساخت ، ولو انکه  برنامه های این گروه در حال حاظر نیز در دست انجام است.

– کارگروه معماری وصنعت

جامعه ، معماری و صنعت ایران به شدت نیازمند ارتباطی تنگاتنگ تر و تعامل بیشتر هست ، به گونه ای که بتوان از پتانسیل های موجود در معماری در صنعت و پیشرفت ان استفاده کرد.

از این موسسه مطالعات راهبردی معماری ایران ( ققنوس ) ، با تشکیل گروه های پژوهشی و ارتباط با ارگان های صنعتی ، به تعامل هرچه بیشتر میان صنعت و معماری و در نهایت اعتلای معماری ایران عزیز کمک نماید.

روش های اجرای اهداف بالا به صورت زیر انجام خواهد پذیرفت

–  برگزای و تشریک مساعی در سمینار ها ، سمپوزیوم ها ، کنفرانس های و هر نوع رویکرد هم اندیشانه در عرصه اهداف موضوعه کنفرانس های تخصصی معماری و شهرسازی و ترویج معماری ایرانی و اسلامی و گسترش استاندارد های مربوطه در سطح جامعه مذکور

– تشکیل دپارتمان پژوهش برای ایجاد بستری برای رشد علم معماری و هنر مربوط به ان

–  بررسی و ارزیابی طرح ها و قراردادهای معماری و رشته های مرتبط با آن پیشنهاد طرح های ضروری و زیر بنایی بر پایه نیازهای جامعه و مبادلات تجربیات و نظریات با موسسه های  مشابه و ارائه رهنمودهای علمی و عملی .

– برقراری تماس علمی با تعریف پروتکل و قالبی برای اعمال و تصویب تفاهم نامه های همکاری با نهاد ها ، سازمان های دولتی و غیر دولتی و تحقیقاتی در رشته های مرتبط ،‌ در داخل یا خارج از کشور .

– برگزاری و تشریک مساعی در عرصه رقابت های معماری و شهرسازی در حوزه اهداف موضوعه

– همکاری با نهاد های دولتی و غیر دولتی در زمینه گسترش معماری ایرانی و اسلامی در داخل و خارج از ایران

–  ایجاد فستیوال های بین المللی تخصصی معماری برای رشد تفکر عمومی درباره این رشته و به عرصه گذاشتن موفقیت ها و پستانیل های  جمهوری اسلامی ایران در زمینه مذکور

 اخذ نمایندگی از بنیاد ها و نهاد های معتبر جهانی مرتبط با موضوعات مذکور